Maciej Zieliński

BIO

Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Royal Academy of Music w Londynie. Jego pasja i zachłanność zawodowa powoduje, że zajmuje się zarówno muzyką poważną, filmową, jak i rozrywkową. Szerokiej publiczności znany jest, jako twórca muzyki do wielu filmowych hitów ostatnich lat, a także, jako autor piosenek i aranżacji dla gwiazd polskiej sceny muzycznej. 

Muzyka współczesna Macieja Zielińskiego zwraca uwagę swoją ekspresyjnością, inwencją formalną i strukturalną, oryginalną orkiestracją oraz indywidualnym spojrzeniem na postmodernizm. Była nagradzana na wielu konkursach kompozytorskich, w tym dwóch międzynarodowych (Niemcy, Republika Czeska). Utwory Macieja Zielińskiego były wykonywane w ramach festiwali w Polsce i zagranicą, od Warszawskiej Jesieni, przez European Youth Music Festival (Kopenhaga), Park Lane Festival (Londyn), po Światowe Dni Muzyki (Rumunia i Presteigne Festival w Walii, gdzie z dużym sukcesem odbyły się wykonania trzech jego utworów, w tym premiera brytyjska koncertu wiolonczelowego Concello (solistka Gemma Rosefield). Od 1997 roku jego partytury są wydawane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. 

Jego muzyka filmowa jest pełna emocji. Kompozytor lubi łączyć współczesne brzmienia elektroniczne z instrumentami tradycyjnymi. Dzięki temu powstają współcześnie brzmiące, oryginalne ścieżki dźwiękowe. 

Filmy z jego muzyką zgromadziły dotychczas ponad 10 milionów widzów, a wiele płyt ze ścieżkami dźwiękowymi uzyskało status złotych i platynowych. Jego muzyka filmowa jest też wykonywana na żywo. W 2017 roku muzyka do filmu „Sługi Boże” była wykonana na Gali Jubileuszowej Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie dla 12-tysięcznej publiczności zgromadzonej w Tauron Arena. W lipcu tego roku odbył się też koncert monograficzny z muzyką filmową kompozytora w ramach Arena Festival Film & Music w Ostródzie. 

Jako aranżer i producent muzyczny współpracuje z czołówką polskiej sceny muzycznej, m.in.: z Kayah i Anią Dąbrowską. Jego piosenka Kto wie? w wykonaniu zespołu De Su jest jedną z najczęściej emitowanych piosenek świątecznych w Polsce, a także na Węgrzech. Dużą popularnością radiową cieszyła się jego piosenka z filmu Dublerzy śpiewana przez Kayah oraz Tango de Amor z filmu Nigdy w życiu. W 2016 i 2017 roku kompozytor otrzymał nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” w kategorii „Najlepsza Muzyka” za muzykę do filmu „Fotograf” w reż. Waldemara Krzystka i „Sługi Boże” w reż. Mariusza Gawrysia.

Dotychczas ukazało się ponad 30 albumów z muzyką Zielińskiego. We wrześniu 2011 ukazała się płyta monograficzna Across the Millenniums - Muzyka z przełomu tysiącleci w całości poświęcona jego muzyce współczesnej. Płyta V Symphony otrzymała nominację „Fryderyk 2014” w kategorii „Album Roku”. W sezonie artystycznym 2011/2012 Maciej Zieliński pełnił funkcję Kompozytora Rezydenta Polskiej Orkiestry Radiowej. W roku 2012 Maciej Zieliński był także nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii „Kompozytor Roku” (razem z K. Pendereckim i Wojciechem Kilarem).